Tak, zasiłek rodzicielski jest dostępny dla rodziców adopcyjnych w Polsce

Wymiar urlopu adopcyjnego dla rodziców adopcyjnych zależy od liczby przyjętych dzieci. Pracownik, który przyjął jedno dziecko na wychowanie, ma prawo do 20 tygodni urlopu adopcyjnego. Natomiast w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci, wymiar urlopu adopcyjnego wynosi 31 tygodni. Dla przyjęcia trojga dzieci wynosi 33 tygodnie, dla czworga dzieci – 35 tygodni, a dla pięciorga i więcej dzieci – 37 tygodni.

Urlop adopcyjny może trwać do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny, do ukończenia przez nie 10. roku życia

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do urlopu adopcyjnego w wymiarze 20 tygodni dla jednego dziecka, 31 tygodni dla dwojga dzieci, 33 tygodni dla trojga dzieci, 35 tygodni dla czworga dzieci oraz 37 tygodni dla pięciorga i więcej dzieci. W tym przypadku, urlop adopcyjny może trwać do ukończenia przez dziecko 14. roku życia

Przyszły adopcyjny ojciec i adopcyjna matka (także ojciec i matka będący rodziną zastępczą) mają prawo do korzystania z urlopu adopcyjnego.

W przypadku urlopu adopcyjnego, pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Jeśli pracownik złoży stosowny wniosek w terminie 21 dni od przyjęcia dziecka na wychowanie lub wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie, zasiłek macierzyński za okres urlopu adopcyjnego wyniesie 81,5% podstawy wymiaru.

W przypadku urlopu rodzicielskiego, pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 41 tygodni dla jednego dziecka i do 43 tygodni dla dwojga lub więcej dzieci. Urlop rodzicielski może trwać do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy, śmiało pytaj, zawsze chętnie pomogę i udzielę wsparcia.